1. Epizode: Lietišķās uzvedības analīze (ABA) un autiskā spektra traucējumi

Sveicināti, cienījamie klausītāji! Esmu priecīga iepazīstināt jūs ar jaunu projektu – podkāstu ar nosaukumu “Par un Ap” autiskā spektra traucējumiem (turpmāk AST). Šī projekta mērķis ir informēt ģimenes, kas audzinā bērnus ar AST, pedagogus, speciālistus un citus ieinteresētus klausītājus par grūtībām un zinātniski pamatotām metodēm un intervencēm, lai veicinātu attīstību un uzlabotu cilvēku ar AST dzīves kvalitāti.

Kāpēc es uzdrošinājos uztaisīt tādu projektu? Katru dienu savā praksē es saskaros ar stereotipiem un aplāmu informāciju saistībā ar AST tēmu. Manā podkāstā dažādu jomu speciālisti varēs dalīties ar savām zināšanām un pieredzi, lai sniegtu zinātniski pamatotu informāciju.

Šodien ir iespēja noklausīties 1. epizodi ar tēmu “Lietišķās uzvedības analīze (turpmāk ABA) un autiskā spektra traucējumi”. Uzvedības analītiķis Virginija Juskeviciute jau 16 gadus praktizē lietišķās uzvedības analīzes jomā. Viņas intereses sfēra ir autiskā spektra traucējumi un citi attīstības traucējumi. Virginija speciālizējas uz funkcionālās komunikācijas treniņa, prasmju novērtēšanu un individuālās programmas sastadīšanas, nevēlamās uzvedības mazināšanu, dažādu prasmju veicināšanu bērniem un pusaudžiem ar AST. Virginija ir centra “ABAlab” dibinātājs Kauņā, Lietuvā. Vairāk informācijas jūs varētu atrast šeit: www.abalab.lt.

Pirmā epizodē mēs izrunājām daudz svarīgas un interesantas tēmas:

  • Kas ir lietišķās uzvedības analīze un kā zināšanas šajā jomā var palīdzēt veicināt bērnu ar AST attīstību un uzlabot dzīves kvalitāti,
  • Stereotipi par ABA,
  • Verbālā uzvedība,
  • Nevēlamā uzvedība un stratēģijas to mazināšanai,
  • Mācīšanās process, un c.

Šo projektu līdzfinansē Rīgas domes Labklājības departaments. Podkāsta 1. epizodes oriģinālvaloda – angļu, tāpēc tā tika tulkota latviešu valodā. Paldies par tulkojumu Indrai Ozolai!

Es ceru, ka dzirdēta informācija būs vērtīga un palīdzoša ikvienam, kas saskarās ar autiskā spektra traucējumiem, un jums būs iespēja atrast atbildes uz saviem jautājumiem. Paldies par uzmanību!